Świadectwa energetyczne

Co to jest świadectwo energetyczne ?

Jest to dokument, który określa jakość budynku czy mieszkania z aspektu zużycia energii. Sporządza się go na podstawie porównania obliczonego wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną ocenianego budynku EP z odpowiednią wartością referencyjną.

Wskaźnik EP wyrażony [kWh/m2rok] jest to ilość energii dostarczonej do budynku na potrzeby ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej i oświetlenia przeliczona na energię pierwotną i odniesiona do jednostki powierzchni badanego budynku o regulowanej temperaturze powietrza. Nie jest to wartość odczytana z liczników umieszczonych w budynku bądź mieszkaniu.

Wartość referencyjna jest to maksymalna wartość wskaźnika EP określona na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 lutego 2015r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 2015, poz. 376). Innymi słowy porównanie tych dwóch wartości pokazuje, w jakiej kondycji energetycznej znajduje się budynek w odniesieniu do warunków technicznych, jakim powinien odpowiadać w danej chwili.

Podczas certyfikacji energetycznej dokonuje się również obliczenia wskaźnika EK – rocznego zapotrzebowania na energię końcową odniesioną do powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze wyrażoną również w [kWh/m2rok]. Jest to współczynnik określający ilość energii potrzebnej do zaspokojenia zapotrzebowania danego budynku bądź lokalu z uwzględnieniem sprawności systemu. Na podstawie tego wskaźnika właściciel nieruchomości bądź potencjalny nabywca lub najemca jest w stanie obiektywnie określić własności cieplne budynku. Świadectwo Energetyczne daje możliwość poznania faktycznego zapotrzebowania energetycznego danej nieruchomości.

Na jego podstawie jesteśmy w stanie zorientować się, w jakim stanie energetycznym jest analizowana pod względem zakupu czy najmu dana nieruchomość. Paszport Energetyczny może się przyczynić jako dokument sporządzony przez niezależnego eksperta, do większej świadomości potencjalnego klienta czy najemcy oraz ma wpływ na atrakcyjność danej oferty.

Jeśli potrzebujesz Świadectwo Energetyczne skontaktuj się z nami 

Jak długo jest ważne świadectwo energetyczne ?

Świadectwo energetyczne zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994r. (t. jedn. -Dz.U.2006 Nr 156, poz. 1118 ze zm.) jest ważne 10 lat od momentu jego sporządzenia lub zgodnie z art. 63 ust. 3 powyższej ustawy do momentu, kiedy został wykonany remontu lub przebudowa, w wyniku której uległa zmiana jego charakterystyki energetycznej.

Kiedy muszę zamówić świadectwo energetyczne ?

Sporządzanie świadectwa energetycznego na Polskim Ustawodawcy wymusza Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 16 grudnia 2002r. Zgodnie z zawartymi w dokumencie regulacjami Polski Rząd znowelizował ustawę z dnia 7 lipca 1994r.

Prawo Budowlane. Artykuł 5 ust. 3 noweli ustawy Prawo Budowlane z dnia 27 sierpnia 2009r. (Dz. U. z 2009 r. nr 161; poz. 1279) stanowi, „Dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz dla budynku, lokalu mieszkalnego a także części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, w przypadkach, o których mowa w ust. 4, dokonuje się oceny charakterystyki energetycznej w formie świadectwa charakterystyki energetycznej zawierającego określenie wielkości energii w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, a także wskazanie możliwości do realizacji robót budowlanych, mogących poprawić pod względem opłacalności ich charakterystykę energetyczną. Świadectwo charakterystyki energetycznej ważne jest 10 lat”. Artykuł 5 ust. 4 noweli ustawy Prawo Budowlane z dnia 27 sierpnia 2009r. (Dz. U. z 2009 r. nr 161; poz. 1279) stanowi, „W przypadku umów, na podstawie których następuje:

  1. przeniesienie własności:
    a) budynku
    b) lokalu mieszkalnego, z wyjątkiem przeniesienia własności lokalu na podstawie umowy zawartej między osobą, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, a spółdzielnią mieszkaniową lub
    c) będącej nieruchomością części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno użytkową, albo zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu- zbywca przekazuje nabywcy odpowiednie świadectwo charakterystyki energetycznej;
  2. powstanie stosunku najmu budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową-wynajmujący udostępnia najemcy odpowiednie świadectwo charakterystyki energetycznej.

Kiedy nie musimy sporządzać świadectwa energetycznego?

Zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994r. (t. jedn. -Dz.U.2006 Nr 156, poz. 1118 ze zm.) nie ma obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków:

  1. podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
  2. używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej;
  3. przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata;
  4. niemieszkalnych służących gospodarce rolnej;
  5. przemysłowych oraz gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż
    50 kWh/m 2/rok;
  6. mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
  7. wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m 2.

Kto może sporządzić świadectwo energetycznyczne?

Zgodnie z art. 5 ust. 8 ustawy Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994r. (t. jedn. -Dz.U.2006 Nr 156, poz. 1118 ze zm.) świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową może sporządzać osoba, która:

  1. Posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
  2. Ukończyła, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, co najmniej:
    a) Studia magisterskie albo
    b) Studia Inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych;
  3. Nie była karana za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe;
  4. Posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej albo odbyła szkolenie i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Zgodnie z art. 10 Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków świadectwa energetyczne może sporządzać niezależny expert. Zgodnie z dyrektywą osoba sporządzająca świadectwo charakterystyki energetycznej nie może być:

  1. Uczestnikiem procesu budowlanego, w wyniku którego wybudowano ten budynek, lokal mieszkalny lub tę część budynku stanowiącą samodzielną całość techniczno-użytkową, lub
  2. Wykonawcą robót budowlanych w tym budynku, lokalu mieszkalnym lub w tej części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno użytkową, lub
  3. Właścicielem lub zarządcą tego budynku, lokalu mieszkalnego lub tej części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, lub
  4. Właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu, lub
  5.  Związana umowami cywilnoprawnymi z osobami wymienionymi w pkt. 1-4, w sposób, który podważyłby obiektywność i rzetelność sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej tego budynku, lokalu mieszkalnego lub tej części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową lub mieć powiązań kapitałowych z tymi osobami.

Działamy dbając o zasoby naturalne

Tworząc wspólnie nieziemską przyszłość. Kierujemy się szacunkiem do natury i do człowieka. Energia odnawialna to dla nas oczywisty i jedyny słuszny wybór.