Białe certyfikaty

Czym są białe certyfikaty

System wsparcia efektywności energetycznej tak zwany System Białych Certyfikatów, ma na celu przyspieszenie i wspieranie realizacji inwestycji przyczyniających się do poprawy efektywności energetycznej.  Wprowadzenie systemu ma na celu przyspieszenie inwestycji i osiągnięcie celów ograniczenia zużycia energii pierwotnej w krajach Unii Europejskiej.

Białe certyfikaty są formą dofinansowania możliwą do uzyskania w ramach realizacji przedsięwzięć proefektywnościowych, takich jak wymiana odcinka wyeksploatowanej sieci ciepłowniczej na nową sieć preizolowaną, wymiana wyeksploatowanych pomp, wentylatorów lub innych urządzeń (wraz z napędem) na urządzenia dopasowane do nowego punktu pracy z zastosowaniem nowego, bardziej efektywnego systemu sterowania, zabudowa instalacji odzysku ciepła odpadowego, wymiana oświetlenia na energooszczędne itp.

Białe certyfikaty stanową potwierdzenie ilości zaoszczędzonej energii finalnej wynikającej ze zrealizowania przedsięwzięcia lub przedsięwzięć tego samego rodzaju służących poprawie efektywności energetycznej.  Wydawane są wyłącznie dla planowanych (przyszłych) przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, co znaczy, że wniosek do URE należy zgłosić przed podpisaniem umowy z Wykonawcą i rozpoczęciem modernizacji. Oszczędność energii musi być równa bądź większa niż 10 ton oleju ekwiwalentnego średnio w ciągu roku (czyli ponad 116,3 MWh/rok lub 418,68 GJ/rok). Przedsiębiorstwa zużywające co najmniej 100 GWh energii elektrycznej rocznie mogą liczyć na ekwiwalent wsparcia zbliżonego do białych certyfikatów również dla przedsięwzięć już zrealizowanych, pozwala na to tryb określony w art. 15 ustawy o efektywności energetycznej.

Dla kogo są białe certyfikaty

W systemie mogą brać wszyscy odbiorcy końcowi (niezależnie od formy prowadzenia działalności) realizujący przedsięwzięcia przyczyniające się do zmniejszenia zużycia energii w budynkach lub instalacjach na terenie kraju. Wnioskodawcą może być podmiot realizujący inwestycję lub podmiot upoważniony, na który wydane zostanie świadectwo efektywności energetycznej

Za jakie modernizacje można uzyskać białe certyfikaty?

Lista przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, za które można ubiegać się o wydanie białych certyfikatów, określa art. 19.1 Ustawy o efektywności energetycznej oraz Obwieszczenie Ministra Energii z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej (M.P. 2016 poz. 1184).

Należą do nich między innymi:

  • Izolacja instalacji przemysłowych;
  • Przebudowa lub remont budynku wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi;
  • Modernizacja lub wymiana: oświetlenia, urządzeń i instalacji wykorzystanych w procesach przemysłowych lub w procesach energetycznych lub telekomunikacyjnych lub informatycznych, lokalnych sieci ciepłowniczych i lokalnych źródeł ciepła;
  • Odzyskiwanie energii, w tym odzyskiwanie energii w procesach przemysłowych;
  • Ograniczenie strat:
    1. związanych z poborem, przesyłem lub dystrybucją energii
    2. związanych z poborem energii biernej, sieciowych związanych z przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej lub gazu ziemnego, na transformacji, w sieciach ciepłowniczych,
    3. związanych z systemami zasilania urządzeń telekomunikacyjnych lub informatycznych.

Jak go pozyskać?

Świadectwa przyznawane są na podstawie wniosków składanych w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE). Każdy wniosek podlega indywidualnej weryfikacji i musi zawierać audyt efektywności energetycznej określający efekt energetyczny realizowanego przedsięwzięcia.

Działamy dbając o zasoby naturalne

Tworząc wspólnie nieziemską przyszłość. Kierujemy się szacunkiem do natury i do człowieka. Energia odnawialna to dla nas oczywisty i jedyny, słuszny wybór.